Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiMít děti vás učiní šťastnějšími! Ale až když po letech odejdou z...

Mít děti vás učiní šťastnějšími! Ale až když po letech odejdou z domu…

Němečtí vědci přišli se zjištěním, které je pro rodiče dobrou a zároveň špatnou zprávou: mít děti je učiní šťastnějšími, ale až ve chvíli, kdy potomci odejdou z domu.

Teprve když děti odejdou a vytvoří si vlastní životy, přičemž však udržují dobré vztahy s rodiči, přichází údajně kýžený pocit štěstí a spokojenost.
Píše o tom britský deník The Times s odvoláním na průzkum vědců z univerzity v Heidelbergu, kteří oslovili 55.000 lidí nad 50 let ze 16 evropských zemí, včetně Česka.

Ptali se jich na jejich duševní zdraví, pocit pohody, rodinu a společenský život. Lidé, kteří měli děti, se jevili šťastnější, ale platilo to až po dobu, kdy už s nimi jejich potomci nebydleli. Naproti tomu děti v rodině byly spojovány s nižší kvalitou života.

„Na otázku, zda děti přinášejí štěstí, není jednoduchá odpověď. Záleží na stadiu života, v jakém se děti nacházejí,“ řekl The Times vedoucí studie Christoph Becker.

Vědci zdůraznili, že jejich studie byla jen pozorovací a nezjišťovala příčinu a následek. Becker a jeho kolegové se ale domnívají, že nepřítomné děti mohou rodičům pomoci překonat stresové události, protože jim poskytují pocit bezpečí, aniž by vyžadovaly neustálou péči nebo pozornost. „Úloha dítěte jako formy sociální podpory se může stát důležitá v pozdější fázi života jedince,“ napsali vědci ve studii, zveřejněné v časopise PLoS one.

Obecně podle vědců platí, že jak lidé stárnou, mít kolem sebe skupinu lidí, kterým lze věřit, je zásadní. Žít v manželství a mít blízké, se kterými si lze promluvit o problémech, je spojováno s pocitem větší životní pohody. Nepřítomné děti tento pocit ještě umocňují, pokud se svými rodiči udržují dobré vztahy, dodal Becker.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články