Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRodina13 návyků šťastných párů. Napodobte je!

13 návyků šťastných párů. Napodobte je!

Mít šťastný vztah i po několika letech není nic složitého. Stačí si osvojit pár zvyků, které vnesete do svého partnerství a láska v něm bude jen vzkvétat.

Říká se, že mít dobrý vztah vyžaduje velkou dřinu, ale ve skutečnosti to nemusí být tak složité. Co dělají šťastné páry jinak a lépe než ty méně šťastné?

  1. Relaxují spolu
    Nemusí jít o velké věci. Stačí večer sedět v obývacím pokoji se sklenkou vína, dívat spolu film nebo si číst, každý samozřejmě svou knihu, ačkoli i takové předčítání má velké kouzlo. Společně trávený odpočinek přináší silný pocit sounáležitosti.
  2. Nešetří komplimenty
    Kdy jste svému partnerovi naposledy řekli, že dobře vypadá, je chytrý či moudrý, že udělal nějakou věc správně? Komplimenty jsou zdarma, a přece s pochvalami a oceněním často šetříme. Naše kultura nestojí na ocenění ostatních, ale spíše na kritice. A přitom byť jen malá pochvala dokáže druhého velmi potěšit a posílit jeho vztah k nám.
  3. Říkají si, že se milují
    Hlavně v dlouhodobých vztazích si lidé lásku slovy moc nevyjadřují, ačkoli se libí. Říci či napsat partnerovi, že ho milujete, je nám zatěžko. Myslíme si, že pokud bychom své city vyjadřovali příliš často, ztratili by na hodnotě, případně že není dobré partnera příliš „rozmazlit“, ale dá se láskou rozmazlit?
  4. Projevují si na veřejnosti sympatie
    Šťastné páry ukazují na veřejnosti, že se milují. Políbí se i před ostatními, obejmou se, řeknou si něco hezkého. Vysílají tak signál, že patří k sobě.
  5. Chodí spát ve stejnou dobu
    Společné „zalehnutí“ posiluje mezi partnery důvěru. Protože pokud jeden jde do postele v deset a druhý o jednu v noci, vznikají otázky, co vlastně v tom mezičase dělá a zda náhodou nekomunikuje s někým jiným. Nemusíte usínat ve stejný moment, ale stejná doba odchodu do postele přináší možnost popovídat si a samozřejmě věnovat se jeden druhému i fyzicky.
  6. Během dne spolu komunikují
    Přestože se večer po práci znovu uvidí doma, pošlou si během dne pár textových zpráv nebo si zavolají. Jen tak. Protože chtějí. V komunikaci neřeší provozní věci, domácnost ani děti, ale ptají se, jak se ten druhý má a co dělá.
  7. Jsou dobrými přáteli
    Co zůstane, když opadne zamilovanost a prvotní vášeň? Láska je předpokladem šťastného vztahu, ale stejně důležité je být dobrými přáteli, kteří si dokážou popovídat, vyslechnout jeden druhého a poradit si. Jako opravdoví kamarádi.
  8. Dávají a nic za to nečekají
    Vztah nevnímají jako výměnný obchod. Snaží se dát ze sebe maximum, ve vztahu jsou nezištní. Ne, nejedná se o projev naivity, ale skutečné lásky. Samozřejmě pokud od partnera nedostáváme citovou zpětnou vazbu nebo trpíme jeho nezájmem, je dobré snažit se to změnit, ale do vztahu nelze jít s kalkulem, že když něco dám, automaticky mám nárok dostat něco zpět.
  9. Ptají se partnera, co potřebuje
    Zajímají se o potřeby svého partnera a snaží se je buď přímo naplnit, nebo mu v jejich naplňování pomoci. Zájem o partnera a snaha ho podpořit podstatně zvyšují šance, že spolu zestárnete.
  10. Nesnaží se partnera změnit
    Ale berou ho takového, jaký je. Pokud chceme partnera změnit, dáváme mu tím najevo, že není dostatečně dobrý a potřebuje „opravit“. A to nemá nikdo rád. Namísto změny tak proti sobě partnera jen popudíte. Pokud vám něco velmi překáží, můžete mluvit o svých pocitech a potřebách, ale neviňte partnera z toho, že dělá něco špatně.
  11. Namísto boje hledají společné hřiště
    Každý vztah prochází náročnými situacemi a partneři se dostávají do sporů. Místo toho, abyste se zabarikádovali každý ve svém zákopu, vyjděte z nich ven. Nepřipusťte boj, ve kterém vždy nakonec budou oba poraženi, ale raději hledejte společný prostor, který vám umožní o problémech debatovat a hledat řešení, které bude oběma vyhovovat. Na tomto společném hřišti nemají místo urážky, ale respekt a důstojnost.
  12. Nepoužívají pasivní agresi
    Pasivní agrese může být ještě horší než hádky a otevřené konflikty. Znamená, že se s partnerem odmítáte bavit o sporných místech, mlčíte, vyhýbáte se mu, nechcete pochopit jeho argumenty a pohled na věc. Patří sem i nespolupráce a odkládání povinností, tvrdohlavost, klamání či nejednoznačné chování. Pasivně agresivní člověk svůj hněv maskuje, nedává ho najevo, ale snaží se svého partnera potrápit právě pasivním způsobem.
  13. Rostou spolu
    Už si nemáme co říct, každý jsme se vydali jinou cestou, nejdeme už spolu, ale žijeme jen vedle sebe. To je často důvod rozvodu či rozchodu. Po letech společného života najednou nechápete, s kým to vlastně sdílíte kuchyni i ložnici. Každý člověk se vyvíjí a mění. To je přirozené. Dejte si však pozor, abyste rostli i spolu jako pár. Abyste se nestali časem jen dvěma individualitami, které se už pomalu ani nepozdraví. Svůj vztah dejte do popředí a starejte se o něj.
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články